- +48 61 447 21 61
- handel@frackowiak-sery.pl
Wielu z Was interesuje się ciekawymi aspektami związanymi z produkcją naszego domowego sera smażonego i wyraża to bezpośrednimi pytaniami w rozmowach telefonicznych, listach lub mailach.
Wiele z tych pytań często się powtarza wyznaczając określony trend Państwa zainteresowań. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości niniejszym publikujemy nasz komentarz na najciekawsze z zadawanych przez Państwa pytań.
Na Państwa prośbę bardzo chętnie rozszerzymy listę odpowiedzi na inne interesujące Was pytania. Prosimy o skorzystanie w tym celu z zakładki KONTAKT.
Wielu z nas pamięta wszechobecny aromat gliwiejącego twarogu, który w babcinej kuchni, w miseczce pod przykryciem, oczekiwał na swój dzień. Niekiedy, dla przyspieszenia procesu gliwienia, dodawano sody oczyszczonej. Odpowiedni moment sygnalizował ostry, specyficzny zapach, testujący cierpliwość całej rodziny. Tak przygotowany ser smażyło się na patelni z dodatkiem masła, do czasu roztopienia i uzyskania odpowiedniej, ciągnącej się konsystencji. Tradycyjnie do sera smażonego dodawany jest kminek, choć wiele receptur zawiera także majeranek, cząber czy nawet paprykę. Gotowy ser wylewano do miseczek i podawano po wystudzeniu. Często jednak znikał jeszcze ciepły, bezpośrednio z patelni.
W ZSPiH Frąckowiak tak właśnie wygląda smażenie domowego sera. Używamy wiejskiego twarogu, który w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności samoistnie gliwieje w znacznie krótszym czasie. Następnie dodajemy najprawdziwsze masło extra i smażymy, ciągle mieszając. Dzięki rozwojowi technologii tę pracę na szczęście wykonują za nas maszyny.
Jednym z ważniejszych elementów składających się na wyjątkową jakość i smak domowego sera smażonego Frąckowiak jest naturalny proces gliwienia twarogu. Użycie w tym celu twarogu chudego zapewnia optymalny proces gliwienia i co najważniejsze charakterystyczny „aromat” sera smażonego. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie ewentualnego posmaku gorzkości i zjełczałego tłuszczu zawartego w gliwiejącym twarogu półtłustym lub tłustym. Do naturalnie zgliwiałego twarogu chudego dodajemy świeże wiejskie masło i dzięki temu ostatecznie możemy cieszyć się tak znakomitym i niepowtarzalnym smakiem.
Zakład Produkcji Spożywczej i Handlu
ul. Polna15
62-066 Granowo